Cu siguranta v-ati pus intrebarea: Este CNP-ul obligatoriu pe factură? Răspunsul este nu.

Conform Art. 319 alin. (20) din Codul fiscal, in care se enumeră elementele obligatorii pe care trebuie să le cuprindă o factură,  CNP-ul nu se regăsește printre acestea.

Mai nou, potrivit principiului „reducerii la minimum a datelor” prevăzut de GDPR, conform căruia datele cu caracter personal trebuie să fie limitate la ceea ce este necesar, prelucrarea CNP-ului în scop de facturare este interzisă. Pentru încălcarea principiului „reducerii la minimum la datelor”, regulamentul prevede amenzi de până la 4% din cifra de afaceri sau până la 20.000.000 EURO, luându-se în calcul cea mai mare și… pentru fiecare abatere .

Nu trebuie omis nici faptul că, potrivit legislatiei naționale, CNP-urile sunt date sensibile, iar prelucrarea lor este supusă unor criterii stricte.

In concluzie: nu treceți CNP-ul pe factură! 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fill out this field
Fill out this field
Please enter a valid email address.
You need to agree with the terms to proceed

Menu